Gottingenské miniprase - vše o chovu

04.09.2022

K hobby chovu Gottingenských miniprasátek jsme se dostali úplnou náhodou. Při budování zookoutku jsme přemýšleli, jaká zvířata v něm budou bydlet - Kamerunské ovečky a USA hedvábničky byly volba číslo jedna, roztomilost miniprasátek nás ale brzy také přesvědčila. S hrůzou jsem zjistila, jak málo článků o nich je publikovatelných a proto jsem se rozhodla, sepsat Vám vše o chovu Gottingenských miniprasátek.

Původ Gottingenských prasátek

Tihle roztomilý čumáčci si zaslouží, abychom napsali něco o jejich původu. Jedná se o nejmenší plemeno domácích prasat na světe - v dospělosti váží cca 35 kg (existuje samozřejmě ale i spousta kříženců a tam pak váha dosahuje mnohem hodnotnějších rozměrů). 

Miniprasátko je známé svou učenlivou povahou a velmi dobrým zdravotním stavem (netrpí téměř na žádné nemoce). S chovem tohoto plemene se začalo koncem 60. let 20. století v Ústavu pro chov zvířat a genetiku (Institut für Tierzucht und Haustiergenetik) na univerzitě v německém Göttingenu křížením miniprasete minnesotského, vietnamského prasete lončáka a německého landrace prasete.

Čuníci jsou velmi oblíbení jako domácí mazlíčci,plemeno však bylo speciálně vyšlechtěno pro biomedicínský výzkum.

V dospělosti váží cca 35 kg (pokud se nejedná o křížence)

Jak dlouho žije miniprase?

Záleží, jak se o něj budete starat - pokud mu zajistíte kvalitní stravu, dostatek pastvy přes sezónu a seno na zimu, dokáže se dožít cca 15ti let.

Věk prasete záleží na jeho životním komfortu

Jak se starat o Gottingenské miniprase?

Bydlení pro prasátko

Prasátko může žít v bytě, ale myslete vždy na to, že je to pořád "prase" - tzn. je důležité zajistit mu dostatečný pohyb a doma Vám může hravě něco sežrat :-). S chovem v bytě osobní zkušenosti nemáme.

Prasátko žijící venku potřebuje zateplenou boudičku, nebo alespoň přístřešek vystlaný velkou vrstvou slámy, do které se schová, když je mu zima. Určitě potřebuje i výběh, kde se bude moc denně pohybovat. Pokud Vás prasátko bude poslouchat, uděláte mu radost, když ho pustíte i navolno, mimo výběh. Ale dejte si pozor, jsou to mazáci a brzy zjistí, že na místech, kde nemáte plot, mohou zkusit vyloudit něco u sousedů :-).

Strava

My prasátka krmíme 2x denně. Snažíme se jim dávat co nejvíce zeleniny a ovoce (děláme jim vlastní müsli). Sem tam dostanou i zbytky, ale s tím opravdu šetříme, protože se snažíme udržet je v co nejlepší kondici :-). Jednou za čas se určitě vyplatí dát prasátkům nějaké vitamíny, které jsou určené jen pro prasátka, aby dostala ve stravě vše, co potřebují.

Přes léto stačí prasátkům prý jen tráva (nezkoušeli jsme, krmíme i přes léto, sice méně jak přes zimu, ale nažrat dostávají), přes zimu žerou místo trávy seno.

Čistota

Prasátka obecně jsou velmi čistotná - naučí se zpravidla chodit na jedno místo na WC a Vám tím velmi usnadní úklid :-). Pokud máte prasátko doma věřím, že se brzy naučí, že se na záchod chodí jen ven.